14,99
Let op: enkel afhalen in de winkel mogelijk!
Betaling kan online of in de winkel
Tekst achterflap
Written in Greek by the only Roman emperor who was also a philosopher, without any intention of publication, the Meditations of Marcus Aurelius offer a remarkable series of challenging spiritual reflections and exercises developed as the emperor struggled to understand himself and make sense of the universe. While the Meditations were composed to provide personal consolation and encouragement, Marcus Aurelius also created one of the greatest of all works of philosophy: a timeless collection that has been c
Beschrijving
Written in Greek by the only Roman emperor who was also a philosopher, without any intention of publication, the Meditations of Marcus Aurelius offer a remarkable series of challenging spiritual reflections and exercises developed as the emperor struggled to understand himself and make sense of the universe. While the Meditations were composed to provide personal consolation and encouragement, Marcus Aurelius also created one of the greatest of all works of philosophy: a timeless collection that has been c
Details
| EAN : | 9780140449334 |
| Uitgever : | Penguin Group |
| Publicatie datum : | 31-03-2021 |
| Uitvoering : | Paperback / softback |
| Taal/Talen : | Engels |
| Hoogte : | 198 mm |
| Breedte : | 128 mm |
| Dikte : | 20 mm |
| Gewicht : | 224 gr |
| Status : | Bestelbaar |
| Aantal pagina's : | 304 |
| Reeks : | Penguin Classics |